Kampaņa “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” 2018

Kampaņa “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” 2018

Ilggadējā kampaņa “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” ir sevi attaisnojusi – sievietes Latvijā ir kļuvušas atbildīgākas par savu veselību, un ik gadu pieaug to sieviešu skaits, kuras veic regulāru krūšu pašpārbaudi un profilaktiskas pārbaudes. Pēdējos četros gados ir trīskāršojies arī reģionālo vēstnešu skaits. Tās ir sievietes no visas Latvijas, kuras brīvprātīgi informē citas sievietes par nepieciešamību regulāri pārbaudīt krūšu veselību.

Šī gada kampaņas mērķis ir runāt par agrīnu krūts vēža diagnostikas un ārstēšanas nozīmi, kā arī pievērst uzmanību vīriešu lomai krūts vēža gadījumā. Rozā lentītes simbols šogad ir veidots no rozā kaklasaites, tādejādi uzsverot, ka iedrošinājums un atbalsts, ko vīrietis var sniegt sievietei, var veicināt gan laicīgu krūts vēža diagnostiku, gan agrīnas ārstēšanas uzsākšanu, kas ir īpaši nozīmīgi, lai ārstēšana būtu iespējami efektīvāka.

“Rozā lentītes kustībai Latvijā ir nepieciešams reāls atbalsts un patiesa rīcība ne vien no sieviešu, bet arī vīriešu puses. Tāpēc kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” ietvaros krūts vēža pacientu atbalsta biedrība “VITA” un Latvijas sieviešu basketbola izlase ir vērsusies pie LR Saeimas deputātiem, lūdzot praktisku palīdzību kampaņas mērķu sasniegšanai,” stāsta Irīna Januma, krūts vēža pacientu atbalsta biedrības “VITA” vadītāja.

Vai deputāti atsauksies krūts vēža pacientu aicinājumam?

Deputāti ir aicināti ziedot rozā kaklasaiti, kas pārtaps par rotu un tiks dāvāta kādai no 55 reģionālajām vēstnesēm. Šī rota būs pateicība par vēstneses labo darbu, ko viņa veic savā novadā, izglītojot sievietes par krūšu veselību.

 “Mēs ticam vīrišķam atbalstam, tāpēc radās ideja par rozā kaklasaiti, kurai jāpalīdz rozā lentītei. Es ticu, ka simboliskās, no deputātu kaklasaitēm izgatavotās rotas, sniegs papildu spēku reģionālajām vēstnesēm, un šī akcija mudinās arī citus Latvijas vīriešus kļūt atbildīgākiem par sieviešu veselību,” turpina I. Januma.

Rozā lentītes simbols šogad ir veidots no rozā kaklasaites, tādejādi uzsverot, ka iedrošinājums un atbalsts, ko vīrietis var sniegt sievietei, var viņu mudināt laicīgi pārbaudīt krūšu veselību un nepieciešamība gadījumā arī uzsākt ārstēšanos. 

Kampaņas organizatori pauž cerību, ka rozā kaklasaite kļūs ne vien par simbolisku atbalsta žestu no deputātu puses, bet veicinās arī viņu praktisku iesaisti krūts vēža kampaņā, piemēram, nogādājot informatīvos materiālus uz Latvijas novadiem vai sniedzot cita veida palīdzību.

Krūts vēzis sieviešu vidū Latvijā ir otrs biežākais nāves iemesls aiz sirds un asinsvadu slimībām. 2016. gadā no ļaundabīga krūts audzēja mira 452 sievietes. Šie cipari nav tikai sausa statistika. Tās ir 452 ģimenes, kuras zaudējušas mammu, māsu, meitu vai sievu.

Kaut arī ik gadu pieaug to sieviešu skaits, kuras veic regulāru krūšu pašpārbaudi un profilaktiskas pārbaudes, lai samazinātu mirstību no krūts vēža, būtiska nozīme ir ne vien agrīnai krūts vēža diagnostikai, bet arī efektīvai ārstēšanai un medikamentu pieejamībai.

Kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” centrālais pasākums šogad notiks 2018. gada 10. jūnijā, kad paredzētas aktivitātes pie Brīvības pieminekļa un gājiens “Ejam kopā, lai dzīvotu!” uz sporta namu “Daugava”, kur notiks labdarības basketbola spēle starp Latvijas un Somijas sieviešu izlasēm. 

Kampaņu jau astoto gadu organizē Latvijas Basketbola savienība un krūts vēža pacientu atbalsta biedrība “VITA”.

Informācija par kampaņas aktivitātēm: https://www.facebook.com/Laidzivotu/

http://onko.lv/kruts-vezis/kampana-2018/

Informāciju sagatavoja Žanete Tiltiņa, Veselības veicināšanas koordinētāja Jēkabpils pašvaldībā, reģionālā kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” vēstnese Jēkabpils pilsētā

Mobilais mamogrāfs
16.Janvāris, 2020
14574
Mobilais mamogrāfs
18.Decembris, 2019
14466
Aicinājums senioriem apmeklēt lekciju “Dzīvesspēka stiprināšana”
05.Decembris, 2019
14400
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" aicina apmeklēt apmācību semināru mentoriem
22.Oktobris, 2019
14169
Mobilais mamogrāfs
30.Septembris, 2019
14066
Pirmo reizi Latvijā uz forumu pulcējas vēža pacienti, lai runātu par tiesībām uz kvalitatīvu aprūpi
19.Septembris, 2019
13997
Mobilais mamogrāfs
13.Septembris, 2019
13962
Jēkabpilī septembrī uzsāks gremošanas sistēmas slimību profilakses pētījumu GISTAR
02.Septembris, 2019
13882
GARĪGĀS VESELĪBAS NEDĒĻA 2019 JĒKABPILĪ
29.Marts, 2019
12964
Mobilais mamogrāfs
15.Janvāris, 2019
12536
Aicinām Jēkabpils iedzīvotājus pieteikties bezmaksas smēķēšanas atmešanas nodarbībām
02.Janvāris, 2019
12475
Mobilais mamogrāfs
02.Janvāris, 2019
12474