Jēkabpilī sievietes tiek aicinātas veikt krūšu izmeklējumus tuvāk savai dzīvesvietai

Jēkabpilī sievietes tiek aicinātas veikt krūšu izmeklējumus tuvāk savai dzīvesvietai

Jēkabpilī sievietes tiek aicinātas veikt krūšu izmeklējumus tuvāk savai dzīvesvietai (pie Jēkabpils slimnīcas (“NARVESEN”) Stadiona ielā 1) - Veselības centra 4 mobilajā mamogrāfā, kas Jēkabpilī ierodas katru mēnesi. Izmeklējumus veic ar iepriekšēju pierakstu pa tālruni 27 86 66 55.

Vai mamogrāfija ir ātra izmeklēšanas metode?
Mamogrāfija ir krūts audu rentgenoloģiska izmeklēšana ar zemas intensitātes rentgenstariem, lai diagnosticētu veidojumus, cistas un palīdzētu atšķirt labdabīgus audzējus no ļaundabīgajiem. To izmanto valsts apmaksātā krūts vēža skrīninga ietvaros un šis izmeklējums ir salīdzinoši viegli pieejams un ātrs. Taču vārds - ”ātrs” nebūt nenozīmē to, ka šo attēldiagnostiku veic pāris minūšu laikā kā foto salonā. Lai pēc iespējas labāk atklātu iespējamās izmaiņas, nepieciešams panākt kvalitatīvus attēlus. To ne tikai nodrošina tehnoloģijas, bet arī rūpīgi sagatavošanās darbi izmeklējuma veikšanai. Lai attēlā varētu ietvert visus krūts dziedzeraudus, katrai krūtij veic divus rentgenuzņēmumus — vienu no augšas un vienu no sāniem. Izmeklējumu veic speciāli apmācīts radiologa asistents, kurš jūs aicinās nostāties pie mamogrāfijas aparāta un novietot vienu krūti uz īpašas plātnītes tā, lai ietvertu visu dziedzeri līdz pat krūts galam. Asistente palīdzēs sakārtot krūti uz plātnītes un noregulēs otru plātnīti virs krūts, lai krūti saplacinātu un saspiestu. Pēc tam Jums palūgs uz īsu brīdi aizturēt elpu un nekustēties.
Šāds izmeklējums kopumā ilgst ne mazāk par 15 minūtēm, jo pacientei ir ne tikai jānoģērbjas, jāveic izmeklējums un jāsaģērbjas, bet arī jāvelta laiks īsai sarunai, jāizklāsta arī sūdzības, jāinformē par iepriekš veiktajām operācijām un ārstēšanu, lai varētu "nolasīt" bildes pareizi un sniegt pēc iespējas precīzāku slēdzienu. (Vēlams līdzi paņemt arī visus iepriekšējos krūts dziedzeru izmeklējumu rezultātus, ja tādi ir.) Jāatzīst, ka krūts pozicionēšanu nevar veikt steigā un ne vienmēr tas izdodas uzreiz. Ļoti svarīgi ir izskaidrot pacientam izmeklējuma būtību, sevišķi, ja to veic pirmo reizi- kā notiks procedūra, kāpēc vajag saspiest krūti, kāpēc spiediens ir tik stiprs. Izmeklējuma laikā nepieciešama arī pacienta līdzdalība un ļaušanās procedūrai. Tā kā  aparātā krūti ievieto asistents, pacientes pirms izmeklējuma var būt satrauktas, jo ne katrai sievietei patīk, ka viņas krūtis tiek aiztiktas, iestieptas un spiestas.

Vai visi mamogrāfi darbojas vienādi?

Jebkura aparāta plātnīte saspiež krūti automātiski tieši tik, cik nepieciešams, lai spiediens būtu pietiekams laba attēla iegūšanai. Krūti iespiežot starp divām plātnītēm, tiek samazināta ne tikai starojuma deva, krūts audiem, bet nodrošināts arī krūts nekustīgums, līdz ar to novērsti kustību izraisīti artefakti, iegūts skaidrāks rentgenattēls un labāka izšķirtspēja. Izmeklējumu iespējams veikt gan medicīnas iestādēs (šobrīd pieejama arī mamogrāfija ar tomosintēzes funkciju*), gan īpaši aprīkotos mobilās mamogrāfijas autobusos, kas pieejami izbraukumos pa Latviju. Izmeklējumu ar visiem šiem aparātiem veic vienādi, tikai tomosintēzes mamogrāfā ekspozīcija ir garāka un līdz ar to krūts tiek saspiesta mazliet ilgāk. 

Vai izmeklējums var būt traumatisks un sāpīgs?

Saspiediens izmeklējuma laikā ir pietiekams, bet ne tik stiprs, lai traumētu krūti. Protams, tas var radīt diskomforta sajūtu un jūtīgākas sievietes tās var uztvert kā nelielas sāpes. Taču tās pāriet un nav bīstamas. Parasti sāpīgums, saspiežot, ir mazāks, ja paciente pilnībā atslābinās un ļauj asistentam veikt darbu.

Vai mamogrāfiju var veikt visām sievietēm?

Izmeklējumu nevar veikt grūtniecēm. Jaunām sievietēm (līdz 40 g.) mamogrāfiju nozīmē diagnozes precizēšanai, ja ultrasonogrāfijā atrasta kāda patoloģija. Jāatzīst, ka šīs abas metodes viena otru papildina, bet ne aizstāj. Mamogrāfiju var veikt arī, ja ir ievietoti krūšu implanti, tikai pacientei par to būtu jābrīdina asistentu, kas veic izmeklējumu. Svarīgi ir zināt un informēt asistentu, kad un kurā iestādē ir iepriekš veikta mamogrāfija, lai varētu salīdzināt attēlus dinamikā, kas var būt ļoti svarīgi sākoties izmaiņām.
Kā sagatavoties mamogrāfijai?
Uz pārbaudi dodoties vispiemērotākais ir divdaļīgs apģērbs – bikses vai svārki un blūze, jo, lai veiktu pārbaudi, sievietei būs jāizģērbjas līdz jostas vietai. Pārbaudes dienā vajadzētu izvairīties no ķermeņa losjona, pūdera, smaržu, dezodorantu un rotaslietu lietošanas.
*Viena izmeklējuma laikā tiek veikti divi izmeklējumi – digitālā mamogrāfija (2D) un padziļināta izmeklēšana ar tomosintēzi (3D). Šis izmeklējums atsevišķos medicīnas centros ir pieejams arī valsts skrīninga programmas ietvaros.

Informāciju sagatavoja Ilze Apine.

Konsultēja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas daudzprofilu medicīnas centra SIA “Veselības centrs 4”, radioloģe – diagnoste dr. Justīne Deičmane.

Žanete Tiltiņa, Veselības veicināšanas koordinētāja Jēkabpils pilsētas pašvaldībā