Ko Eiropas brīvprātīgie dara Jēkabpilī?

Ko Eiropas brīvprātīgie dara Jēkabpilī?

Daudziem jēkabpiliešiem un tuvējo novadu iedzīvotājiem jau ir bijusi iespēja satikt Erasmus+ Eiropas brīvprātīgā darba projekta “Volunteer’s discovery” brīvprātīgos kādā no viņu organizētajiem pasākumiem vai kā citādi uzzināt par viņu darbošanos Latvijā. Taču no vismaz tikpat daudziem joprojām nereti dzirdams jautājums “Ar ko tad īsti viņi šeit nodarbojas?”

Jau sešus mēnešus biedrības “Jēkabpils NVO resursu centrs” koordinētā projekta ietvaros Jēkabpilī tiek uzņemti citu valstu brīvprātīgie. Divi no brīvprātīgajiem, kuri šobrīd darbojas projektā, strādā tieši biedrībā “Jēkabpils NVO resursu centrs”, taču kopā projektā darbojas pavisam pieci jaunieši. Divus pie sevis nodarbina un uzņem zirgu jāšanas sporta biedrība “Ūsiņš” un vēl vienu - poļu kultūras biedrība “Rodacy”.

Katrs jaunietis šeit ieradies ne tikai dot labumu vietējai sabiedrībai, bet arī apgūt jaunas kompetences, lai projekta noslēgumā saņemtu Eiropā atzītu dokumentu - “Youthpass” sertifikātu. Papildus tam, ka jaunieši palīdz savām uzņēmējorganizācijām ikdienas darbos un pasākumos, viņi arī realizē dažādas savas iniciatīvas un attīsta prasmes, mēģinot darīt ko tādu, ko iepriekš nav bijis iespējas pamēģināt ne skolā, ne bijušajā darba vietā.

Juliens no Francijas un Hasmika no Armēnijas biedrībā “Ūsiņš” visu vasaru piedalījās bērnu un jauniešu zirgu jāšanas sporta nometņu organizēšanā, veidojot sportiskās nodarbības un radošās darbnīcas. Sākoties vēsākai sezonai, jaunieši organizēs tematiskas nodarbības un pasākumus tiem vietējiem bērniem un jauniešiem, kuri apmeklē jāšanas treniņus un palīdzēs popularizēt biedrības darbību, dodoties uz mācību iestādēm un aicinot bērnus un jauniešus pievienoties jātnieku pulkam, kā arī izveidojot informatīvus materiālus par biedrību.

Indre no Lietuvas biedrībā “Rodacy” nupat aizvadījusi tikai pirmo mēnesi projektā, bet papildus iesaistei ikdienas darbā, poļu deju un dziesmu ansambļos un biedrības pasākumu organizēšanā arī sākusi veidot filmu par Jēkabpili un plāno veidot filmu par poļu diasporu Jēkabpilī un savu biedrību. Tāpat Indre reizi nedēļā sastopama arī Pils rajona brīvā laika pavadīšanas klubā “Vanagi”, kur darbojas ar bērniem un jauniešiem. 

Mariona no Austrijas un Ani no Armēnijas ne tikai palīdz biedrībai “Jēkabpils NVO resursu centrs” ikdienas darbā, bet arī iesaistās biedrības dienas centrā “Kopā būt”, asistējot dažādās nodarbībās senioriem, veidojot tematiskus pasākumus un vadot radošās nodarbības. Tāpat abas meitenes liek lietā arī savas mākslinieciskās dotības, mēģinot uzlabot dienas centra vidi, piemēram, apgleznojot sienas, pārvēršot vecas mēbeles par jaunām un citādi dekorējot telpas, lai visiem apmeklētājiem un pašām būtu patīkamāka satikšanās vide.

Ir tādi pasākumi, kurus jaunieši organizē savā uzņemošajā organizācijā, bet ir arī tādi, kurus, cenšoties sasniegt pēc iespējas plašāku auditoriju, jaunieši organizē koordinējošajā organizācijā. 

Tā, piemēram, šobrīd Jēkabpils iedzīvotājiem radusies lieliska iespēja apgūt jaunu valodu vai uzlabot jau esošās svešvalodu prasmes bezmaksas valodu klubos. Kopā ar Julien iespējams agūt franču valodu, ar Ani - angļu valodu, ar Marionu var iemācīties vācu valodu, bet ar Hasmiku - krievu valodu. Visi jaunieši ir sajūsmā par iespēju izmēģināt būt par skolotāju!

Neatņemama brīvprātīgo ikdienas sastāvdaļa Jēkabpilī ir arī savu iniciatīvu realizēšana. Tā kā dažiem projekta brīvprātīgajiem ir līdzīgas aizraušanās, viņi mēdz veidot aktivitātes, arī kopīgi sadarbojoties. Katru otro nedēļu Juliens un Ani organizē “Kino klubu”, kurā pēc kopīgi noskatītas filmas norisinās diskusija par to. Savukārt Hasmika un Mariona vēlas iemācīt vietējiem iedzīvotājiem, cik vienkārši patiesībā ir izgatavot kaut ko noderīgu un skaistu pašiem ar savām rokām “D.I.Y. jeb dari pats klubiņā”. 

Eiropas brīvprātīgie regulāri apmeklē arī Jēkabpils un tuvāko novadu izglītības iestādes un jauniešu organizācijas, daloties savā pieredzē un stāstot par jauniešu iespējām Eiropā, jo - kas gan var būt labāka motivācija latviešu jauniešiem izmantot kādu no šīm iespējām, ja ne dzīvs piemērs, vai ne?

Visu projekta laiku jauniešus pavada brīnišķīgs sauklis “mācies darot!”, jo, mēģinot darīt ko jaunu, viņi iegūst praktiski pielietojamas zināšanas par pasākumu organizēšanu, publicitātes materiālu veidošanu, kā strādāt ar dažādām auditorijām, tehnoloģijām, publiski uzstāties un plānot pašiem savu laiku. Nedrīkst nepieminēt, ka vairākiem brīvprātīgajiem šī ir arī pirmā pieredze dzīvošanā prom no mājām, kas liek pamest savu komforta zonu un māca turpmāk dzīvē ļoti noderīgo patstāvību.

Mums, kas darbojamies ar Eiropas brīvprātīgajiem ikdienā, viņi ne tikai liek saskatīt sevi, savu pilsētu un valsti citām acīm, bet ir arī atgādinājums tam, ka vidi mums apkārt veidojam mēs paši, izvēloties darīt, nevis nedarīt. 

Un ko Tu dari Jēkabpilī?

Satiec arī Tu Eiropas brīvprātīgo un iedvesmojies darīšanai - apmeklē kādu no viņu pasākumiem vai sazinies ar mums, rakstot nvoresursi@inbox.lv vai ar sociālo tīklu palīdzību!

Projektu “Volunteer’s discovery” finansē Eiropas Komisija programmas “Erasmus+: Jaunatne darbībā” ietvaros, līdzfinansē Jēkabpils pilsētas pašvaldība. Projektu koordinē biedrība “Jēkabpils NVO resursu centrs”, uzņemošie partneri Latvijā ir biedrības “Ūsiņš” un “Rodacy” 

Evelīna Elksnīte
Jēkabpils NVO resursu centrs
projekta koordinatore