GARĪGĀS VESELĪBAS NEDĒĻA 2019 JĒKABPILĪ

GARĪGĀS VESELĪBAS NEDĒĻA 2019 JĒKABPILĪ

Veselības nedēļa šogad Jēkabpilī tiek plānota laikā no 22.līdz 28.aprīlim.

Jau no agras jaunības jādara viss, lai saglabātu veselību un vairotu kvalitatīvi nodzīvotu gadu skaitu. Ikviena rokās ir rūpes un atbildība par paša veselību, sākot no veselīga dzīvesveida un beidzot ar regulārām veselības pārbaudēm.

Viens no priekšnoteikumiem labai veselībai ir ne tikai fiziskā, bet arī emocionālā un psihiskā jeb garīgā labsajūta, par kuru bieži vien aizmirstam vai nepievēršam tai uzmanību līdz sajūtamies slikti, tādēļ Veselības nedēļas mērķis ir uzrunāt katru jēkabpilieti – neatkarīgi no vecuma – rūpējieties par savu garīgo veselību!

Organizējot veselības nedēļu, protams, neiztikt bez atbalstītājiem, jo tikai visiem kopā darbojoties, ieguvēji būsim visi – veselāki un laimīgāki!

23.aprīlī plkst.17.00 Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā uz sarunu par pozitīvu skatījumu uz sevi un dzīvi aicina neirolingvistiskās programmēšanas( NLP) meistare, NLP specializēto kursu trenere Silvija Strušele: “Nejaušību šajā dzīvē nav... Paanalizē, kādas domas tu domā visbiežāk?! Tavas domas ir jaukas un gaišas, vai tās ir saistītas ar neveiksmēm, kļūdām un problēmām? Attīstot sevī veselīgu un pozitīvu pasaules redzējumu, tev izdosies saskatīt un piesaistīt labos, veiksmīgos un gaišos notikumus. Process ir vienkāršs, bet tas prasa laiku un praksi. Nāc, veidosim jaunu ieradumu kopā...”.

Bet jau no 15. līdz 29. aprīlim Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā būs skatāma tematiska izstāde: “Tava garīgā veselība”, kurā būs pieejamas grāmatas, raksti no periodiskajiem izdevumiem, kuri var informatīvi palīdzēt veicināt sabiedrības izpratni par garīgo veselību, veselīga dzīvesveida nozīmi depresijas profilaksē, riska faktoriem, kas nelabvēlīgi ietekmē garīgo veselību, kā arī pievērst iedzīvotāju uzmanību savai un līdzcilvēku garīgajai veselībai.

24.aprīlī Jēkabpils 3.vidusskolā laikā no 17.30 – 19.30 notiks lekcija, kurā tiks runāts par uztura un psihiskās veselības kopsakarībām. Vai trauksme un depresija ir ietekmējama ar sabalansētu uzturu? Uzmanības deficīta sindroms bērniem - vecāku slikta audzināšana vai uzturs? Lektore - uztura speciāliste Anda Radziņa. (lekcija notiek projektā „Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Jēkabpilī”, projekta identifikācijas Nr. 9.2.4.2/16/I/049).

"... piedošana ir mīlestības spēja lauzt dabas likumu.” (Luiss B. Smīds). 24.aprīlī Jēkabpils Sociālā dienesta Ģimenes atbalsta centrā (ĢAC) notiks atbalsta grupas vecākiem kārtējā tikšanās: piedošanas 4 posmi; dalīšanās pieredzē.  Praktiskajā daļā: meditācija dzimtai; puķes vizualizācija un afirmācijas krelles. Tikšanos vadīs Inese Začeste - ĢAC Atbalsta grupas vecākiem un projekta "Proti un Dari!" dalībniece.

25.aprīlī Jēkabpils pilsētas pašvaldības Dienas aprūpes centrā tā klientiem tiks piedāvāta iespēja piedalīties mūzikas terapijas nodarbībā. Nodarbību vadīs - Vita Krūmiņa, mākslas terapeite ar specializāciju mūzikas terapijā.

25.aprīlī no 15:00 līdz 17:00 Jēkabpils Sociālā dienesta konferenču zālē uz sarunu "Komunikācija ar smagi slimiem cilvēkiem" smagi slimo cilvēku tuviniekus, draugus, paziņas un visus interesentus aicina Jēkabpils reģionālās slimnīcas interniste un paliatīvās aprūpes speciāliste Dr. Jeļena Buceniece.

Arī šogad ar dažādām aktivitātēm Garīgās veselības nedēļu atbalstīs vairākas Izglītības iestādes:

Pirmsskolas izglītības iestāde "Zvaniņš":

 • 23.aprīlis - Orientēšanās sporta diena, kurā tiks veikti dažādi prāta un kustību uzdevumi, orientējoties pa iestādes teritoriju, bet jaunākā vecuma bērniem būs Lieldienu olu meklēšana;
 • 24.aprīlis - Smieklu diena, kurā paredzēta smieklīgu multfilmu skatīšanās, anekdošu stāstīšana;
 • 25.aprīlis – sagatavošanas grupiņām pilsētas mēroga Sporta svētki, bet jaunāko grupiņu audzēkņiem – Rotaļu diena;
 • 26.aprīlis – Dziesmu un deju diena, kurā audzēkņiem paredzētas dažādas muzikālās aktivitātes.

Pirmsskolas izglītības iestāde “Bērziņš”:

 • 23.aprīlis - Dejosim kopā!
 • 24.aprīlis - Vingrojam mūzikas pavadījumā.
 • 25.aprīlis - Pasmaržo un uzmini!
 • 26.aprīlis - Smieklu diena - smejies un būsi vesels!

Pirmsskolas izglītības iestāde "Auseklītis" Garīgās veselības nedēļas pasākumu laikā atgādinās par dažādās aktivitātēs kopīgi pavadīta laika pozitīvajiem ieguvumiem:

 • 23.aprīlī - kopīgas Lieldienu svinības - kopā svinēt –tas ir līksmi!
 • 24.aprīlī - Ačgārnās modes skate - kopā smieties –tas ir jautri!
 • 25.aprīlī - kopīga sportošana un vingrošana - kopā sportot-tas ir prieks! Aicināti arī vecāki!
 • 26.aprīlī - lielā bērnudārza talka - kopā strādāt- tas ir nieks! Aicināti arī vecāki!

Pirmsskolas izglītības iestāde "Zvaigznīte” audzēkņiem tiks organizētas aktivitātes, kuru mērķis ir rotaļu, dažādu aktivitāšu veidā paplašināt bērnu zināšanas, nostiprināt prasmes un veidot pareizu attieksmi, lai gribētu, prastu un varētu dzīvot veselīgāk: Veselīgi ēdīsim; Sportosim un dziedāsim; Būsim mīļi, smaidīsim; Prieku kopā baudīsim – ar šādu moto šajā nedēļā bērni kopā ar skolotājām:

 • 23.aprīlī veiks Lieldiena zaķa dotos uzdevumus par veselīgiem un neveselīgiem produktiem:
 • 24.aprīlī vienosies fiziskās veselības dienā – jaunākie bērni - iestādes teritorijā, vecākie bērni – Meža parkā;
 • 25.aprīlī runās par to, cik svarīga ir draudzība, laba atpūta un miegs, veselīgs uzturs un tīrība, kārtība un laba uzvedība. Sagatavošanas grupiņu audzēkņi piedalīsies Sporta svētkos, kas notiks Jēkabpils 3.vidusskolā;
 • 26.aprīlī Augļu dienā notiks brauciens uz tirgu pēc veselīgiem pārtikas produktiem.

Pirmsskolas izglītības iestādes "Kāpēcītis" audzēkņi šajā nedēļā viesosies mūzikas pasaulē jautros brīžos un diskotēkā, pavadīs laiku smaržu pasaulē, izbaudot tēju dažādību, dzerot un degustējot, asinās prātu mīklu minēšanas pēcpusdienā kopā ar vecākiem. Un arī šī bērnudārza sagatavošanas grupiņu audzēkņi piedalīsies Sporta svētkos 25.aprīlī, kur kopā pulcēsies vairāk nekā 400 audzēkņi no pilsētas un novadu pirmsskolas izglītības iestādēm.

Jēkabpils pamatskolā tiek plānotas šādas aktivitātes:

 • Pozitīva komunikācija – emocionālās labsajūtas un garīgās izaugsmes atslēga (skolas psihologa aktivitātes klasēs - sarunas, diskusijas, lomu spēles u.c.);
 • Prasme plānot savu laiku – atslēga panākumu sasniegšanā (sociālā pedagoga aktivitātes klasēs un individuāli);
 • Garo starpbrīžu laikā kustību aktivitātes mūzikas pavadībā skolas pagalmā (klašu audzinātāji sadarbībā ar sporta, mūzikas skolotājiem);
 • Jautājumu, izziņas nodarbības 5.-6.klašu zēniem un meitenēm pie skolas medmāsas.

 

Jēkabpils 2.vidusskola jau ir notikušas dažādas nodarbības, kas saistītas ar garīgo veselību, piemēram, piekto klašu audzēkņiem par to, kā izvairīties no konflikta, stresa pārvarēšanas paņēmieni kārtojot eksāmenus 9.un 12.klašu audzēkņiem u.c. Nodarbības vadīja skolas psihologs.

Garīgās veselības nedēļā tiks aktualizētas šādas tēmas:

 • Jaunāko klašu audzēkņiem par to, ka cilvēki ir dažādi; kas ietekmē labu pašsajūtu; par kaitīgo ieradumu negatīvo nozīmi u.c.
 • Vecāko klašu audzēkņiem tiks runāts par garīgo pārslodzi; fiziskās un psihiskās veselības savstarpējo saistību; kā pašam veidot savu karjeru, lai tā būtu veiksmīga. Nodarbības 10. – 11.klasēm vadīs skolas māsa un 12.klasēm - pedagogs, karjeras konsultants.

Jēkabpils Valsts ģimnāzijas darbiniekus 23.aprīlī laikā no 15.45 - 17.00 uz semināru "Izdzīvot vai plaukt un attīstīties jeb kā pasargāt sevi no profesionālās/emocionālās izdegšanas riska?" aicina Jēkabpils Izglītības pārvaldes psiholoģe Diāna Strause. Šī būs lieliska iespēja vēlreiz ne tikai teorētiski, bet arī praktiski iesaistīties seminārā, un atgādināt pašiem sev, cik svarīga ir garīgā veselība, kuru ikdienā var uzlabot ar pavisam vienkāršiem veidiem, piemēram, kā resursu izmantojot iespējas, kuras var gūt arī savā darba kolektīvā!

Skolā arī tiks organizēts emocionālajai un garīgajai veselībai veltīts tematiskais radiopārraižu cikls, kuru sagatavos un realizēs mācību iestādes darbinieki un audzēkņi.

Un tradicionāli jau ceturto gadu veselības nedēļu Jēkabpilī atbalsta arī Jēkabpils Agrobiznesa koledža:

24.aprīlī

 • “Esmu spēcīgs miesā un garā!” – ar šādu moto koledžas sporta zālē jaunieši un pedagogi tiks aicināti pārbaudīt savu izturību un spējas, pildot dažādus spēka vingrinājumus;
 • "Pozitīvs skatījums uz sevi un dzīvi...." - uz sarunu aicinās koledžas skolotāja Silvija Strušele;
 • Darbnīcas “3L. Labi domāt. Labi runāt. Labi darīt.” - iespēja darboties, pilnveidoties un uzzināt ko jaunu par garīgo veselību.

25.aprīlī plkst. 12.30 - “Veselība un dzīvesprieks dabiski rada viens otru” (Dž.Adisons) - aktīvas fiziskas un emocionālas atpūtas pēcpusdiena Jēkabpils Mežaparkā.

Garīgās veselības nedēļā notiks arī nozīmīgs pasākums, ko organizē biedrība kristīgai paaudžu kopībai “TILTS”. Trīs dienu – 25., 26., un 27.aprīlī apmācību seminārs “Kompetents emocionāli traumētu bērnu aprūpētājs” paredzēts profesionāļiem darbā ar ģimenēm un bērniem, lai vairotu kompetenci, izpratni un iejūtību, palīdzot bērniem ar traumatisku pagātni. Šī apmācība sniegs nepieciešamo izpratni un nepieciešamās metodes un instrumentus, lai dziedinātu bērnus no pagātnes traumām, kā arī palīdzēs saprast traumētu bērnu uzvedības nozīmi un viņu vajadzības.

Paldies visiem, kuri atsaucās atbalstīt Garīgās veselības nedēļu Jēkabpilī, bet joprojām tie, kuri vēlas sniegt savu artavu veselības nedēļas veiksmīgākai norisei, var pieteikties rakstot jekabpils.veseliba@inbox.lv

Aicinu ikvienu šajā pavasara nedēļā arī brīvdienās veltīt laiku savai garīgajai veselībai, izbaudot kopā būšanas prieku - ar bērniem, tuviniekiem, draugiem, kolēģiem – dažādās aktivitātēs brīvā dabā, kultūras pasākumos! Būsim veseli, būsim laimīgi!

Žanete Tiltiņa,
Veselības veicināšanas koordinētāja Jēkabpils pilsētas pašvaldībā

Plašāka informācija par citiem veselības veicināšanas pasākumiem pilsētā pieejama Jēkabpils pilsētas mājaslapā www.jekabpils.lv sadaļā Sabiedrība-Veselība.