Jēkabpils — labo pārmaiņu pilsēta!

Iepazīsti jaunizveidotās ekspozīcijas Krustpils pilī

Iepazīsti jaunizveidotās ekspozīcijas Krustpils pilī

Šajā vasarā, proti, 15. jūnijā Krustpils pilī atklāta jauna ekspozīcija, kuru mēneša laikā apmeklējuši vairāk kā pieci tūkstoši apmeklētāju. Muzeja viesiem tiek piedāvātas septiņas jaunizveidotas pastāvīgās ekspozīcijas – "Krustpils.Jēkabpils. Daugava", "Vecticībnieki Jēkabpilī", "Izgatavots Jēkabpilī 19.–20. gadsimtā", "Cīņas par brīvību 20. gadsimtā", "Mēs lepojamies", "Senvēsture" un "Strūves ģeodēziskā loka punkts Jēkabpils", pastāstīja Jēkabpils vēstures muzeja pārstāvji.

Muzeja apmeklējums sākas gara gaiteņa galā. Daži apmeklētāji piesardzīgi sper soļus, jo uz gaiteņa grīdas projicējas ūdens. Un kā gan bez ūdens? Jēkabpils taču ir pilsēta pie upes! Ekspozīcijai ir arī atbilstošs nosaukums – "Daugava. Krustpils. Jēkabpils". Pēc šīs vietas paveras durvis vēl uz sešām telpām.

Vai zinājāt, ka Jēkabpilī atrodas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautais Strūves ģeodēziskā loka punkts? Ģeodēzikie mērījumi savulaik tikuši veikti, pielietojot triangulācijas metodi. Visu par šo var uzzināt pirmajā ekspozīcijas telpā.

Nākamā telpa ir "Senvēsture" – arheoloģija, atradumi. Neticami, bet dizaineru iecerei palīdzēja pati telpa, neko nevajadzēja imitēt. Pils senie mūri atklājās, tīrot zemgrīdas slāni. Tagad šie mūri kopā ar arheologu darba piederumiem eksponējas telpas padziļinājumā. Sieviešu rotas, vīru darba rīki, sēļu etnogrāfiskie tērpi.

Tik pat ilgi, cik pastāv pilsēta, tajā dzīvo arī vecticībnieki. Izcili amatnieki un savu tradīciju kopēji. Ekspozīcija veidota kā telpa telpā. Īsta istaba ar visu iedzīvi.

Nākamajā telpā dzirdama kustīgo zobratu skaņa, ja kāds mazais apmeklētājs iemēģina roku konveijera darbināšanā. Šeit ir aplūkojams viss, ko ražojuši jēkabpilieši 19. un 20. gadsimtā. Būvmateriāli, mūzikas instrumenti, vējjakas. Ir ko redzēt un pārdomāt.

Nākamajā ekspozīcijas telpā apmeklētāji parasti uzturas visilgāk. Sēžot klubkrēslā, klausās jēkabpilieša Ilmāra Knaģa grāmatas "Bij tādi laiki" fragmentus. Padomju represijas, smagas atmiņas. Uz vienas no telpas sienām bezkaislīgi slīd uz Sibīriju izvesto pilsētnieku saraksts. Aiz ekspozīcijas skapja ierīkota īpaša slēptuve. Vecajā televizorā var noskatīties arī amatiervideo par Ļeņina pieminekļa noņemšanu Jēkabpilī. Apmeklētājos interesi izraisa ne tikai saturs, bet arī tehniskās iespējas – kā šī filma tikusi vecajā televizorā.

Un nu arī "saldais ēdiens" visiem jaunākā gada gājuma apmeklētājiem – "Mēs lepojamies". Ekspozīcijas veidotāji lepojas ar izciliem dzejniekiem, māksliniekiem, sportistiem, zinātniekiem. Te iespējams iekāpt gaisa balonā un saprast, kā ir, kad pacelies augstāk par zemi. Te var iesēsties Reiņa Nitiša auto sēdeklī. Ekspozīcijā ir atveidots auto, ar kuru Reinis 2014. gadā uzvarēja Pasaules rallijkrosa čempionāta posmā Norvēģijā. Savukārt romantiski noskaņotie dodas uz Ārijas Elksnes dzejas tornīti. Tikai tie, kuri atrodas šajā īpašajā vietā, dzird aktrises Elitas Kļaviņas lasīto Ārijas Elksnes dzeju un bauda skaisto skatu uz pils strūklaku.

Ieejas maksa ekspozīcijā 2 EUR (pieaugušajiem), 1,50 EUR (skolēniem, studentiem, pensionāriem)

Torņa apskate 1 EUR  (pieaugušajiem), 0,80 EUR (skolēniem, studentiem, pensionāriem)

Uz tikšanos muzejā!

Jēkabpils Mežaparkā atvērts disku golfa parks “Lūša ķepa”
23.Novembris, 2020
16173
Ārkārtējās situācijas laikā CITRUS peldbaseins individuālajiem apmeklējumiem atvērts
09.Novembris, 2020
16085
Ārkārtējās situācijas laikā Jēkabpils Vēstures muzejs atvērts individuālajiem apmeklējumiem
09.Novembris, 2020
16084
Ungārijas porcelāna rotu zīmola ZEMA izstāde "ZEMA. Ungārijas apslēptie dārgumi. ZEMA. Hidden Treasures From Hungary"
20.Oktobris, 2020
15990
Tūrisma informācija
05.Oktobris, 2020
15886
Uzstādīts jauns vides objekts – soliņš “350”
26.Augusts, 2020
15688
Ar devīzi “Pārmaiņas” Jēkabpilī atklāta starptautiska pilsētvides plakātu izstāde
25.Augusts, 2020
15680
Iepazīsti jaunizveidotās ekspozīcijas Krustpils pilī
16.Jūlijs, 2020
15502
CITRUS SPA sabiedriskā pirts atsāk darbu
17.Jūnijs, 2020
15384
Izdota suvenīrmonēta, veltīta Jēkabpils pilsētas 350.jubilejas gadam
02.Jūnijs, 2020
15302
Radžu pludmalē 11. reizi pacelts “Zilais karogs”
29.Maijs, 2020
15272
Jēkabpils Vēstures muzejs un Tūrisma informācijas centrs ver durvis vaļā apmeklētājiem
19.Maijs, 2020
15211