Bērni pie Baļotes ezera mācās makšķerēt
Lauku atbalsta dienesta un Zivju fonda logo

Pagājušajā gadā Dabas resursu aizsardzības biedrība pirmo reizi pie Baļotes ezera rīkoja jauno makšķernieku skolu. Atsaucība pērn bija liela, un arī šogad copēt mācīties gribētāju netrūka.

Pirmajā daļā - trīs dienas no 5. līdz 7. jūlijam «Ezerkrastu» nojumē un ezera krastā darbojās piecpadsmit 7 līdz 11 gadus veci bērni. Makšķerēšanas noteikumus viņi atkārtoja kopā ar inspektoru Vitoldu, VUGD pārstāvis Aleksejs iepazīstināja ar drošības noteikumiem uz ūdens un izvizināja  jaunos copmaņus  ar motorlaivu, bet Latvijas Lauku konsultāciju centra darbinieki Rolands, Miķelis un Agnese bija sagatavojuši dažādus uzdevumus un konkursus, saistītus ar nometnes tematiku. Tomēr vislielāko prieku nometnes dalībniekiem sagādāja praktiskā makšķerēšana. Lai copēt būtu interesantāk, visi bija sadalīti trīs komandās –  «Līdakās», «Asaros»  un «Karpās».

Otrajā dienā jauno makšķernieku skolā viesojās profesionāls makšķernieks ar 46 gadu stāžu, pasaules čempionātu makšķerēšanas sportā vairākkārtējs čempions un medaļnieks, kā arī raidījuma «Makšķerēšanas noslēpumi» veidotājs Normunds Grabovskis. Nometnē ne tikai tapa kārtējais raidījums, kas jau pēc pāris dienām bija redzams televīzijā, bet meistars bērniem arī mācīja, kā zivtiņai paziņot, ka esi atnācis copēt, un kā to pierunāt ķerties. Pēc nelielas lekcijas visi devās pie ūdens, un palīdzību no pieredzējušā copmaņa varēja saņemt jau tieši makšķerēšanas procesā. N. Grabovskis bērniem stāstīja, ka zivis var ne tikai ķert, bet arī ēst, bet, - tā kā pārsvarā ķērās sīkzivis, lielākā daļa  jauno copmaņu pieturējās pie principa «ķer un atlaid».

Otrā nometnes daļa risinājās no 12. līdz 14. jūlijam, un tajā 12–15 gadus veci makšķernieki kopā  ar Latvijas čempionāta komandu «Boilielab», «Fox Team» un «Barons Baits» dalībniekiem mācījās ķert zivis. Pieredzējušie karpu ķērāji pastāstīja par karpu kātiem, pareizu iemetiena tehniku, barībām un pavadiņu sistēmām, un, protams, visi kopā arī makšķerēja. Viss notika, kā jau profesionāļiem pieņemts – uztveramie tīkliņi, matracīši, saudzīga svēršana un tikpat saudzīga zivju atlaišana. Iespējams, ka no nometnes dalībniekiem tuvākā nākotnē izveidosies arī kāda jauna komanda. Vēl nometnē ciemojās un par citiem makšķerēšanas veidiem stāstīja mušiņmakšķerētājs Andis Vecvērdiņš un zemūdens mednieks Juris Beikmanis. 

"Parasti bērniem nometnēs neļauj lietot mobilos telefonus un tos liek atdot. Mums tas nav jādara, jo viss ir tik interesanti, ka bērni par tiem atceras tikai vakarā, kad sāk zvanīt vecāki", – stāsta nometnes vadītāja Līga Luksta. "Bērnu neviltotais prieks par noķerto zivi ir tā motivācija, kas liek organizēt šādas nometnes. Finansiāli mūs šogad atbalstīja Jēkabpils pilsētas pašvaldība un Zivju fonds, bet dāvanas bērniem bija sarūpējis Latvijas Lauku konsultāciju centrs."

Piecas zvaigznes no piecām – tā kāda jaunā makšķerniece novērtēja nometni «Jauno makšķernieku skola». Bērnu prāt, visinteresantākā bija praktiskā makšķerēšana kopā  ar profesionāliem karpu ķērājiem, bet visvairāk nepatika pēkšņi uznākušais negaiss, kas uz brīdi aizkavēja vakara copi. Lielākajai daļai jauno copmaņu nometnē noķertās zivis bija personīgā rekorda vērtībā, jo karpas ķērās 2–3 kg smagas.