Izglītība
Projekta aktivitātes

No 2022. gada 19. līdz 24. jūnijam Erasmus+ pirmsskolas projekta “The Knowledge of Languages – a World without Borders”/“NO BORDERS” (2020-1-LV01-KA201-077558) ietvaros piecas Zasas vidusskolas skolotājas: Ingūna Klaucāne, Jurgita Dūna, Linda Brūvere, Ieva Prodišķe un Baiba Gabranova piedalījās projekta apmācību pasākumā Rumānijā, Konstancas pilsētā, ko organizēja mūsu projekta rumāņu partneri. Uz Rumāniju devāmies jau 19. jūnijā, - sākumā uz Stambulu, tad nākamajā rītā nokļuvām Konstancā. Rumāņu partneri mūs nogādāja uz viesnīcu “Ten Hotel” Konstancas pilsētā. Tajā pašā dienā vēl nedaudz iepazinām pilsētu un piedalījāmies projekta partneru kopīgajās vakariņās.

21.jūnijā uzsākām projekta apmācību pirmās darba dienas aktivitātes kopā ar projekta partneriem. Sākumā iepazināmies ar projekta partneriem, kas piedalījās apmācību pasākumā. Vērojām un klausījāmies rumāņu kolēģu sagatavotās prezentācijas par Rumāniju, Konstancas pilsētu, Rumānijas izglītības sistēmu kopumā, pirmsskolas izglītības iestādi “Perlutele Marii” un pieeju svešvalodu apguvei agrīnā vecumā Rumānijā. Vērojām un klausījāmies turku kolēģu sagatavoto prezentāciju par pieeju svešvalodu apguvei agrīnā vecumā Turcijā. Prezentējām par izglītības sistēmu Latvijā un pieeju svešvalodu apguvei agrīnā vecumposmā, kā arī vecāku viedokli par angļu valodas apguves nozīmīgumu. Turpinājumā vērojām un klausījāmies teorētisku lekciju par CLIL jeb mācību satura un valodas integrētas apguves metodikas izmantošanu svešvalodu apguves procesā. Pēc pusdienām piedalījāmies starptautiskā konferencē par Erasmus+ un eTwinning projektu īstenošanu, kur prezentējām arī mūsu projekta “The Knowledge of Laguages – a World without Borders” ideju, mērķus, aktivitātes un līdz šim paveikto. Klausījāmies un vērojām vēl 18 citu Erasmus+ projektu prezentēcijas, ko bija sagatavojuši kolēģi no Turcijas, Rumānijas un Portugāles. Konference paralēli norisinājās arī tiešsaistē GoogleMeet platformā.

22. jūnijā viesojāmies pirmsskolas izglītības iestādē “Perlutele Marii” (Jūras pērles). Iepazinām bērnudārza telpas, pedagogus, bērnu dienas ritmu un aktivitātes. Video formātā vērojām un klausījāmies bērnu sagatavotos sveicienus visiem projekta partneriem. (Bērnu tajā dienā bērnudārzā nebija). Video formātā vērojām bērnudārza grupās veiktās CLIL aktivitātes un apskatījām dažādu materiālu izstādi, ko var izmantot CLIL metodikas praktiskai pielietošanai nodarbībās ar bērniem. Pēc tam rumāņu kolēģi praktsiki demonstrēja CLIL aktivitātes, kurās piedalījās visi projekta partneri. Turpinājumā sagatavotās CLIL aktivitātes visiem kolēģiem praktiski demonstrēja latviešu, turku un čehu partneri. Pēc pusdienām iepazinām Konstancas vecpilsētu: pabijām Tradicionālās mākslas muzejā, Karola I celtajā mošejā, Pareizticīgo katedrālē un Tomis tūristu ostā.

Arī trešā projekta darba diena 23. jūnijā iesākās pirmsskolas izglītības iestādē “Perlutele Marii”. Piedalījāmies projekta darba grupas sanāksmē, kas paralēli norisinājās arī tiešsaistē GoogleMeet platformā un kur attālināti piedalījās arī norvēģu kolēģes un projekta koordinatore Līva Stašule un Zasas vidusskolas direktore Arnita Pore. Padalījāmies pieredzē ar apgūto CLIL metodiku un aktivitātēm; apspriedām projektā līdz šim paveikto un turpmākos plānus attiecībā uz atlikušajām projekta starptautiskās darba grupas sanāksmēm Čehijā un Norvēģijā, projekta rezultātu izplatīšanas pasākumiem; turpinājumā strādājām pie detalizētas projekta intelektuālā rezultāta – metodiskā materiāla “Kā apgūt pirmos vārdus svešvalodā?” satura un struktūras apspriešanas un nepieciešamo sagatavojamo materiālu noteikšanas, kā arī izvēlējāmies izstrādātās metodiskās tēmas, kas paredzētas testēšanai pārējiem projekta partneriem. Aizpildījām apmācību pasākuma izvērtēšanas anketas. Sagatavojām 11 vārdus visu projekta partneru valodās un angļu valodā, kas saistās ar mūsu projekta īstenošanu, lai vēlāk nofilmētu video, kurā šie vārdi tika saukti visās projekta partneru valodās, demonstrējot CLIL metodikas pielietošanu. Sanāksmes noslēgumā dalījāmies ar savām emocijām par aizvadītajām apmācību dienām. Dienas turpinājumā kopā ar citiem projekta partneriem piedalījāmies noslēguma pusdienās, kur saņēmām arī sertifikātus par piedalīšanos apmācību pasākumā Konstancā. Vakarā turpinājām iepazīt pilsētu.

24. jūnijā no Konstancas devāmies uz Stambulu, lai turpinātu ceļu uz mājām. Tagad, vasarā, priekšā nozīmīgs darbs, lai pabeigtu darbu pie metodiskā materiāla tapšanas, kas rudenī tiks praktiski izmēģināts visu partneru pirmsskolas izglītības iestādēs.