Jēkabpils novads Pašvaldība
Vakars Jēkabpilī

Jēkabpils novada pašvaldības policija, Drošības mēneša ietvaros, septembra beigās un oktobra sākumā ir devusies uz vairākām izglītības iestādēm, lai izdalītu atstarojošās vestes un Valsts policijas sagatavotos bukletus ”Drošs ceļš uz skolu” 1.klašu skolēniem, kā arī pārrunātu drošības jautājumus.
Tikšanās laikā ar bērniem tika pārrunāts, kāpēc ir svarīgi lietot atstarotājus un atstarojošās vestes tuvojoties rudenim un ziemai? Kāpēc velosipēdu vadītājiem atstarojošo vestu, kā arī aizsargķiveru lietošana ir īpaši svarīga? Kā pareizi šķērsot ceļu? Kā rīkoties, ja svešinieks aicina doties līdzi. Atgādināti palīdzības dienestu tālruņu numuri un pārrunāti citi jautājumi.
Pēc klases audzinātāju iniciatīvas, pašvaldības policija devusies arī uz Jēkabpils Valsts ģimnāziju un Jēkabpils 3.vidusskolu, kur tikās ar 7. un 8.klašu skolēniem un Jēkabpils Agrobiznesa koledžas jauniešiem. Jautājumu klāsts un tēmas, protams, atšķiras, taču interese jauniešiem ir liela.
Redzot, cik daudz jautājumus skolēni vēlas noskaidrot, Pašvaldības policija aicina vecākus veltīt laiku sarunām ar bērniem par drošības jautājumiem mājās, sabiedriskās vietās un internetā, jo tad bērni pavada daudz laika bez pieaugušo klātbūtnes, līdz ar to nezināšanas vai neuzmanības dēļ var apdraudēt savu drošību.

Lai palīdzētu vecākiem uzsākt šo sarunu, ieteikšu dažas tēmas, kuras vajadzētu pārrunāt, īpašu uzsvaru liekot uz veicamo sarunu ar mazāko klašu bērniem.
Būtībā, mūsu bērni ir neaizsargātākie satiksmes dalībnieki, un mēs – pieaugušie, esam atbildīgi par viņu drošību. Bērns var būt gājējs, velobraucējs vai pasažieris. Pieaugušo atbildība ir tā, ka bērnam ir jāzina kā jāuzvedas uz ielas, kā rīkoties neplānotās, neierastās situācijās, piemēram, ja viņš nokavē autobusu, pazaudē mobilo telefonu, apmaldās vai satiek svešinieku ar sliktiem nodomiem. Ja rīcība šādās situācijās ir mājās pārrunāta, pastāv lielāka iespēja, ka bērns neapjuks un zinās, kā rīkoties.

Svarīgi būtu iemācīt bērniem, sevišķi tad, ja bērns tik tikko uzsācis skolas gaitas, izplānot maršrutu no mājām līdz skolai. Daži ieteikumi:
1.) lai bērns vieglāk atcerētos maršrutu, ieteicams izcelt svarīgākās detaļas un objektus, kas var palīdzēt to atcerēties, piemēram, veikals, baznīca u. c.
2.) katrā maršruta posmā vajadzētu apzināt galvenos drošības riskus: pareiza gājēju pārejas šķērsošana, ietves drošā un nedrošā puse, pamestas ēkas u.c. Vecākiem vajadzētu pārrunāt ar bērnu, kāpēc šādas vietas ir bīstamas un kur un kā meklēt palīdzību, ja tāda nepieciešama.
Ja bērnam gadījies apmaldīties, jāzvana vecākiem. Tāpēc noderēs iepriekš sagatavota vecāku vizītkarte, kas ielikta bērna somā vai kabatā, kurā norādīts vecāku vārds, telefona numurs. Ja bērnam nav sava mobilā telefona, jāiemāca, ka viņam būtu jāvēršas pie uzticama pieaugušā, piemēram, policista, veikala, skolas darbiniekiem u. tml.
Ja svešs cilvēks uzrunā bērnu, seko, piedāvā kaut kur doties kopā, piedāvā mantas vai gardumus, bērnam ir jāizvairās no sarunas un jādodas uz drošu vietu, piemēram, veikalu vai skolu, kur ir citi cilvēki. Bērnam par radušos situāciju noteikti jāizstāsta vecākiem! Ja svešinieks norāda, ka pazīst bērna vecākus un aicina doties līdzi, nepieciešams piezvanīt vecākiem un par to pārliecināties. Ja bērnam kāds dara pāri, viņam ir jāiemāca, ka apdraudējuma gadījumā ir jāpievērš apkārtējo uzmanība, skaļi kliedzot, pretojoties un saucot palīgā.
Noteikti vajadzētu pārrunāt ar bērniem, ka iela jāšķērso pa gājēju pāreju vai pie gājēju zaļās gaismas signāla luksoforā. Turklāt vienmēr pirms ceļa šķērsošanas ir jāpaskatās pa kreisi, pa labi un vēlreiz pa kreisi. Tāpat ir jāpārliecinās, vai visi transportlīdzekļi patiešām ir apstājušies. 
Vilciena sliedes drīkst šķērsot tikai tam paredzētās vietās – pa gājēju tiltiem, gājēju pārejām, dzelzceļa pārbrauktuvēm. Vienmēr pirms sliežu šķērsošanas ir jāapstājas un jāpārliecinās, vai nebrauc vilciens. Ja tuvojas vilciens un ir aizvērta dzelzceļa pārbrauktuve, nekādā gadījumā nedrīkst to šķērsot!
Svarīgi, lai bērns ejot pa maršrutu, nedarītu ko tādu, kas novērš uzmanību, piemēram nelietotu mobilo tālruni – nespēlētu spēles, nerakstītu īsziņas, nepētītu sociālo tīklu ierakstus, austiņās neklausītos mūziku u. tml. 

Tumšā laikā obligāti jālieto gaismu atstarojošs apģērbs vai veste, tumšam apģērbam pieliekami atstarotāji. Ja sanācis aizkavēties un mājās nākas dodiet tumšajā laikā, bet atstarotāju nav, tad izmantojiet lukturīti vai mobilā telefona gaismiņu – vārdu sakot dariet visu, lai autovadītājam Jūs būtu redzams.
Ja bērns brauc ar velosipēdu, galvā obligāti jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei, velosipēdam ir jābūt aprīkotam ar gaismas atstarotājiem, un bremzēm jābūt darba kārtībā. Ar elektriskajiem skrejriteņiem ir atļauts piedalīties ceļu satiksmē no 14 gadu vecuma ar derīgu velosipēdista vadītāja apliecību. Ar tiem ir jāpārvietojas pa velosipēdu ceļu. Ja ar elektrisko skrejriteni pārvietojas pa ietvi, jāatceras, ka jāievēro atbilstošs braukšanas ātrums un priekšroka , braucot pa ietvi, ir gājējiem.
Ceļu satiksmes noteikumi jāatkārto katru gadu!

Vienlaikus aicinām arī autovadītājus būt ļoti vērīgiem, jo bērniem pa garo vasaras periodu ir aizmirsušies drošības noteikumi, tāpēc uz ceļa, sevišķi izglītības iestāžu tuvumā, autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem.
Būsim atbildīgi, pārrunāsim drošības jautājumus ar bērniem, nodrošināsim bērnu drošību, ievērosim normatīvo aktu prasības, jo, kā mēs visi zinām, nezināšana neatbrīvo no atbildības!


                                                      
Jēkabpils novada pašvaldības policijas
 priekšnieka vietniece Inga Ostrovska


Rakstā ietverta arī Valsts policijas (www.vp.gov.lv) un AAS "BALTA"  (www.balta.lv) publicētā informācija.