foto

Ik dienu visā pasaulē tiek saražots miljardiem dažādu preču, kas nonāk veikalu plauktos un pēc tam mūsu mājās. Lai šīs preces saražotu, tiek patērēti dabas resursi– ūdens, koks, metāls, nafta un citi, kuru daudzums strauji sarūk, jo cilvēku vēlme pēc jaunām un jaunām lietām ik gadu progresē.

Ir vairāki iemesli, kādēļ atkritumi ir jāšķiro, viens no būtiskākajiem- uzņemties atbildību par sevi un pasauli, kurā dzīvojam! Lielākā daļa mūsu radīto atkritumu pārstrādājami vēlreiz. Jāatceras, ka pasaulē cilvēku skaits aizvien pieaug, bet resursi uz mūsu planētas ir tik, cik ir, tāpēc, ja neizmantosim otrreiz to, ko esam jau lietojuši, jau pārskatāmā nākotnē cilvēki ''noslīks'' atkritumos.

Nošķirojot iepakojumu un bioloģiskos atkritumus no sadzīves atkritumiem, mēs samazinām kopējo apglabājamo atkritumu daudzumu, kas uz visiem laikiem nonāk atkritumu poligonā. Iepakojuma materiālu pārstrāde ļauj taupīt arī enerģiju un dabas resursus.

Lai atkritumi nonāktu otrreizējā pārstrādē un jaunu izejvielu ražošanā, nosacījums ir atkritumu šķirošana pa atsevišķiem veidiem– stikla pudeles un burkas, PET un plastmasas iepakojums, papīrs un kartons. Otrreizējai pārstrādei vajadzētu nodot arī skārdenes no dzērieniem, tās var izmest plastmasas iepakojumam paredzētajā konteinerā. Galvenais nosacījums, kas jāievēro– visam, kas tiek izmests šķiroto atkritumu savākšanas konteinerā, ir jābūt tīram, bez pārtikas vai kādiem citiem produktu atlikumiem, un iepakojums ir jāsaplacina.

Plastmasas iepakojums– biežāk lietotais iepakojums

Izstrādājumi no plastmasas ir visbiežāk lietotais iepakojuma veids, un dabā tas sadalās ļoti lēni vai nesadalās nemaz. PET pudeles, šampūnu un sadzīves ķīmijas pudeles, maisiņi un plēves, šo izstrādājumu dzīve var būt mūžīga.

Pārstrādei nav derīgas tādas plastmasas pudeles un kanniņas, kurās uzglabātas bīstamas ķīmiskas vielas– krāsas, līmes, šķīdinātāji, skābes, u.tml. Otrreizējai pārstrādei nederēs arī vienreizējās lietošanas trauki.

Stikls- cilvēka veselībai draudzīgākais iepakojums

Stiklu var pārkausēt neierobežotu reižu skaitu, pēc tam saražojot tādas pat kvalitātes pudeles un burkas. Stikls ir cilvēka veselībai draudzīgākais iepakojums, un pret to vajadzētu izturēties ar atbildību.

Etiķetes uz pudeles drīkst atstāt, bet vāciņus vai korķīšus jāsašķiro pie plastmasas/ metāla iepakojuma. Stikla iepakojums var būt saplēsts.

Papīrs– pārstrādājams līdz pat septiņām reizēm

Papīra un kartona pārstrādes ciklu skaits ir ierobežots, jo ar katru pārstrādes reizi pasliktinās materiāla mehāniskās īpašības, kas ietekmē izstrādājuma izturību un krāsas noturību. Otrreizēji pārstrādāto papīru un kartonu izmanto gan iepakojuma, gan citu izstrādājumu ražošanai.

Bioloģiskie atkritumi- kompostējamie atkritumi

Latvijā aptuveni puse no sadzīves atkritumiem ir bioloģiski sadalāmie sadzīves atkritumi. Bioloģiskos atkritumus kompostē sadzīves atkritumu poligonos vai vietās, kuras speciāli ierīkotas bioloģisko atkritumu kompostēšanai.

Jēkabpilī iedzīvotāji var šķirot BIO atkritumus un bez maksas nodot tos atkritumu šķirošanas laukumā Zemgales ielā 24/1. Privātmāju iedzīvotājiem ir iespēja kompostēt BIO atkritumus savā teritorijā.

Atkritumu šķirošanas laukumā Zemgales ielā 24/1 bez maksas tiek pieņemti logu stikli, apģērbs, tekstils, bioloģiskie atkritumi un elektropreces. Par maksu iespējams nodot lielgabarīta atkritumus, mēbeles, būvgružus, vieglo un smago automašīnu, kā arī citas riepas. Maksu par atkritumu nodošanu šķirošanas laukumā nosaka pēc atkritumu svara.

Atkritumu šķirošana ir individuāls un atbildīgs lēmums par labu vides saglabāšanai. Kā jau daudzas lietas, ko ikdienā darām, arī atkritumu šķirošana ir ieraduma jautājums– sākumā šķiet sarežģīti, bet ar laiku šis process kļūst pašsaprotams.

Informāciju sagatavoja:

Ieva Kancāne
SIA “Jēkabpils pakalpojumi”
sabiedrisko attiecību speciāliste