Rubenes pagasts Izglītība
Skolēni pie Latvijas karogiem Saules skvērā Rubeņos

Laiks atkal pagājis lielu soli uz priekšu, dārzus, laukus un mežus apklājusi pūkaina sniega kārta, Adventes vainagos jau deg svecītes. Domas visiem traucas pretī Ziemassvētkiem, un šķiet gluži vai nevietā vēl runāt par rudenīgām lietām. Bet, kas solīts, tas solīts. Palūkosimies, kā aizritējis novembris mūsu skolā.

10. novembris- Mārtiņi, Mārtiņdiena, apkūlības. Tie ir ziemas sagaidīšanas svētki. Beidzas zemes darbu, ganu un mirušo dvēseļu ciemošanās laiks. Sākas masku gājienu, pasaku stāstīšanas un mīklu minēšanas prieki līdz pat Ziemassvētkiem. Arī mūsu skolā šodien rosība. Literāri dramatiskā pulciņa dalībnieces (3. kl.) netālu no skolas aicina pārējos uz Mārtiņdienas svinēšanu. Vispirms “rīb” un “skan” Mārtiņbērnu trokšņa priekšmeti. Ir neliela informācija par to, kas ir Mārtiņdiena. Skan tautasdziesmas un ticējumi. Bet vislabāk klātesošajiem patīk masku veidošanas demonstrējumi. Galvenā doma- kā no vienkāršām, mājās pieejamām lietām senāk tika ātri izveidotas dažādas maskas: siets, slota, dzērve, zirgs, dzīvais mironis, ubags. Nobeigumā pulciņa dalībniecēm “rībināt” palīdz klātesošo plaukstas un kāju dipināšana.

Bet šai dienai tas vēl nav viss. Ne velti visi pulcējušies tieši te- rotaļu zonā. Jau labu laiku bērnu acis ar ilgošanos raudzījušās pa skolas logiem tieši uz šo pusi, kur rosīgi darbojās firmas “Go Play” strādnieki. Pateicoties pašvaldības atbalstam, tika atjaunots rotaļu laukums bērniem aktīvai atpūtai starpbrīžos un ārpusstundu laikā. Šodien skolas direktore aicina priekšnesuma dalībnieces pārgriezt atjaunotā rotaļu laukuma atklāšanas lentas un iemēģināt šūpoles. Nu arī pārējie drīkst šūpoties, kāpelēt, pārbaudīt roku spēku un līdzsvaru.

11. novembris- Lāčplēša diena. Tiek pārrunāti vēsturiskie notikumi ne tikai skolā, bet arī bērnudārzā, izgaismota dekoratīvā Latvijas kontūra un celiņi. Svecīšu aizdegšana- tā ir tradīcija. Mazāko klašu skolēni dodas radīt šo svētku noskaņojumu kopā ar skolotāju, bet vecāko klašu skolēni vēlāk no mājām nāk individuāli. Vēstures skolotāja stāsta par brīvības cīņām un varonību, kas dāvāja iespēju savas valsts izveidošanai. Plīvo svecīšu liesmiņas, skan karavīru dziesmas... Tas viss rada patriotisku noskaņojumu.

Gaidot Valsts dzimšanas dienu, vecāko klašu skolēni attālināti gatavo literāru kompozīciju. Visiem tiek piedāvāta iespēja piedalīties konkursā “Vai pazīsti savu skolu?”. Jāatpazīst prezentācijā redzamās vietas un objekti skolā. Arī tas vēl nav viss! Katrs, kam mājās ir kāds interesants, sens objekts, var tā fotoattēlu atsūtīt uz skolu. No tiem rodas izstāde pie skolas šķūņa sienas “Senās lietas, vietas un darbi”. Tā ir alternatīva pieeja situācijā, kad izstādi nevar rīkot slēgtās telpās. Vērojami vairāk kā 40 objekti. Aktīvākie dalībnieki: Santa P., Jānis B., Olivers Č., Ralfs Markuss M. (3. kl.); Kaspars S. (5. kl.); Sandra Z. (6. kl.); Marija J., Kristofers R., Kristers R. (7. kl.).

Bet pirmsskolā tiek noorganizēta senlietu izstāde.

13. novembris- IZM un SKPC organizētā sarunu stunda tiešsaistē par skolēnu iespējām vakcinēties. Skolēni var dzirdēt izsmeļošus paskaidrojumus par to, kā izgatavota vakcīna, kā tā darbojas. Var uzdot jautājumus un saņemt atbildes.

15. novembris- skolā atgriežas arī vecāko klašu skolēni. Beidzot līdzās būs klasesbiedri!

17. novembris- Latvijas dzimšanas dienas svinēšana skolā. Šodienu par ikdienišķu nosaukt nevar. Svētku programma bagātīga. Protams, ir klases audzināšanas stunda par vēsturiskajiem notikumiem, bet ir arī vēl citas aktivitātes, ko katra klase veic kopā, bet šķirti no citām. Tiek veidoti apsveikumi savai valstij, kurus piestiprina pie skolas gaiteņa sienas stilizētā Latvijas formā, lai tos varētu aplūkot pārējie. Katra klase atsevišķi dodas iededzināt svecītes uz Latvijas kontūras zālājā pie skolas.

Un, ak, cik neparastus un interesantus mirkļus pieredz 1.- 6. klašu skolēni! Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bērni saņēmuši komplektus ar glezniņas platformu A4 formātā un krāsainajām smiltīm. Bet vispirms tiešsaistē visi vēro, kā ar smiltīm darbojas īsti mākslinieki. Nu var ķerties pie darba paši. Katras noņemtās līmlentas vietā tiek uzbērtas noteiktas krāsas smiltis. Pēc laika attēlu ietvaros redzams latviešu tautas varoņspēka simbols Lāčplēsis.

7.- 9.klašu skolēni vēro audiovizuālo koncertlekciju, kas veltīta Latvijas brīvības cīnītājiem. Uzstājas mūziķi Rūta Dūduma- Ķirse un Jānis Ķirsis. Skan dzeja un patriotiskas dziesmas.

Vēl katra klase skatās kādu no latviešu filmām pēc izvēles. Uz ekrāniem rosās Sprīdītis, Boņuks, Maija un Paija, baltais dzirnavu kaķītis, zēns Jēkabs un drosmīgi karavīri. Tie ir gan jautri, gan pamācoši, gan iedvesmojoši mirkļi.

Un kur nu vēl skolas pavārīšu sarūpētie svētku kliņģeri!

Bet tagad ir ziema! Sniegi, puteņi, aukstums, arī ziemas prieki un brīnišķīgi dabas skati. Domas lido pretī Ziemassvētkiem. Un mēs visi ceram, ka tie būs krāšņi un jauki. Bet par to jau nākošreiz.